Sekretár Benedikta XVI.: Začiatky spolupráce s Františkom neboli ľahké

Nemecký arcibiskup Georg Gänswein, ktorý slúži naraz dvom pápežom, prezradil, aké sú podobnosti a rozdiely medzi Františkom, Benediktom XVI. a Jánom Pavlom II.


Arcibiskup Georg Gänswein vo Vatikáne zastáva jedinečnú pozíciu – ako prvý v histórii slúži naraz dvom pápežom: Benediktovi XVI. ako osobný sekretár a Františkovi ako prefekt Pápežského domu. S emeritným pápežom slávi rannú sv. omšu, prechádza sa s ním po Vatikánskych záhradách, modlí sa ruženec. Popoludní organizuje audiencie a stretnutia súčasnej hlavy cirkvi.

Vo veľkom rozhovore pre agentúru Zenit však plavovlasý, 59-ročný arcibiskup priznal, že začiatky spolupráce s pápežom Františkom neboli ľahké. „Po dlhej skúsenosti sekretára kardinála Ratzingera, potom Benedikta XVI., nebolo ľahké začať spolupracovať aj s pápežom Františkom,“ povedal Gänswein, ktorý je v službách nemeckého pápeža od roku 2003. „Nikdy mi nepovedal, prečo si vybral mňa a ja som sa ho na to nikdy nepýtal.“

František je v kontinuite s Benediktom XVI.

Nemecký arcibiskup, ktorý dôkladne pozná oboch pápežov, odmieta neustále poukazovanie na rozdiely medzi nimi. Odlišné liturgické rúcha, kríže či topánky sú podľa neho len sekundárne veci. Vo výkone „munus petrinum“ je medzi emeritným a súčasným pápežom kontinuita, tvrdí arcibiskup Gänswein.


Podobnosť vidí aj medzi Františkom a Jánom Pavlom II.: „Obaja mali ohromnú pastoračnú skúsenosť, aj keď vo veľmi odlišnom politickom a kultúrnom kontexte.“ František je podľa Gänsweina pápežom gest a milosrdenstva.

„Je jediným jasným a odvážnym hlasom, ktorý hovorí o veciach tak, ako sa majú. Nemá strach a nehľadá potlesk ľudí. Koná ako svätý Pavol, ktorý hlásal jasným spôsobom vhod aj nevhod,“ myslí si spolupracovník dvoch pápežov.

Benedikt XVI. nezišiel z kríža

Arcibiskup Gänswein sa vyjadril aj k výhradám zvnútra aj zvonku cirkvi, ktoré Benedikta XVI. obvinili, že svojou rezignáciou ušiel pred zodpovednosťou. „On nezišiel z kríža, neopustil Pána. Vystúpil na vrch v modlitbe za cirkev a za svojho nástupcu. Teraz je jeho úloha spirituálna: modliť sa za Petrovu lodičku. Je dôležité pripomenúť, že v cirkvi sa nevládne iba rozhodnutiami a stratégiami, ale aj, a predovšetkým, modlitbou,“ hovorí Gänswein.

Podľa nemeckého arcibiskupa možno dokonca hovoriť o „ovocí“ abdikácie Benedikta XVI. „Pre vedenie cirkvi v súčasnosti je potrebné mať duchovnú, ale aj fyzickú silu. Zanechanie pápežského úradu, aby sa uvoľnilo miesto niekomu mladšiemu a silnejšiemu, je skutok obrovskej pokory. Myslím, že ide o silný príklad lásky k Pánovi a k cirkvi – príklad, ktorý nie všetci môžu a chcú pochopiť,“ povedal Gänswein a dodal: „Keď sledujem pontifikát pápeža Františka, vnímam ako sa obraz cirkvi mení k lepšiemu. Prvý krok k zmene urobil pápež Benedikt: otvoril dvere ku kráčaniu touto cestou.“

Imrich Gazda

Foto: TASR/AP